Pár slov o mně

K ručním pracím mě vedla již od dětství moje maminka. Už si nepamatuji, jak to dokázala, ale z mé strany to bylo rozhodně dobrovolně. Měla se mnou velkou trpělivost, když mi odkrývala všechny taje pletení, háčkování, drhání, vyšívání a šití. Někdy si tak vlastně i sama sobě škodila. To ve chvílích, když mě pustila sednout ke svému šicímu stroji a já ho rozbila tím, že jsem ho promazávala místo olejem na šicí stroje, domácím sádlem.

Čas plynul a já jsem sbírala zkušenosti se šitím vlastního oblečení. Časem se mi do ruky dostaly první články o patchworku a při první cestě do Austrálie i vhodné látky a pomůcky. A to byly první impulzy k tomu, začít se této technice věnovat důkladněji. Patchwork – sešívání různobarevných a různotvarých látek do vzorů – mě velice zaujal a věnovala jsem mu stále více času. Své první deky jsem quiltovala ručně. Obě tyto techniky mohou mít jak praktickou podobu (deky, polštáře, ubrusy, přehozy, …), tak podobu uměleckou. (tzv. artquilt). Od té doby jsem ušla dlouhý kus cesty a patchworku a quiltingu se dnes věnuji profesionálně.

Textil je úžasný materiál. Mohu ho stříhat, řezat, trhat, skládat, řasit, plisovat, nastavovat, kroutit, stáčet, popotahovat, mačkat, vázat, lepit, barvit, malovat, tisknout na něj, sešívat, prošívat, vyšívat, zdobit, tepelně upravovat, až ničit a určitě by se ještě našla spousta dalších sloves, která vystihnou velkou škálu činností, ke kterým je textil tím nejvhodnějším materiálem. A když toto všechno, či část, spojíte s vlastní fantazií, zručností, pečlivostí a trpělivostí, dokážete vytvořit neuvěřitelná originální díla.

Práce s textilem je v pravém slova smyslu vášeň, která dokáže zcela pohltit. Při tvorbě zapomínám na okolní svět, na plynoucí čas, pravda, někdy i na přípravu večeře pro rodinu.

Když se čas zastaví, já v něm uprostřed prostoru plném látek, nití, špendlíků, se šicím strojem, jsem šťastná…